Recepty – katalánská kuchyně

Katalánsko je jednou ze správních oblastí Španělského království, metropolí Katalánska je Barcelona a v její těsné blízkosti je sídlo, výrobní závod a sklady firmy CATA (název značky CATA je odvozen právě od názvu oblasti – Catalunya = Katalánsko).

Katalánské tousty

1 veka
1 kg hodně zralých rajčat
olivový olej
sůl.

Plátky veky nasucho opečeme v toustovači. Do každého plátku vetřeme půlku rajčete, zůstat by měla jen slupka. Čím vyzrálejší rajče bude, tím se bude lépe roztírat i chutnat. Pak tousty pokapeme olivovým olejem a osolíme. Podáváme k nejrůznějším klobáskám, ančovičkám, sardinkám nebo samotný se sklenkou dobrého vína.

Katalánské kuře

1 kuře
300 g rajčat
1 velká cibule
80 g másla
10 kuliček pepře
sůl

Omyté kuře naporcujeme na menší kousky. Rajčata spaříme, oloupeme, zbavíme vodnatých vnitřků se semínky a jenom pevnou dužninu nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme na plátky. Rajčata s cibulí dáme do hrnce a přidáme pepř. Na pánvi rozehřejeme máslo a kousky kuřete ně něm opečeme ze všech stran dozlatova. Pak je naskládáme do hrnce se zeleninou, zalijeme výpekem, osolíme a trošku podlijeme vodou. Pod pokličkou dusíme doměkka (cca 30 minut). Podáváme s rýží nebo těstovinami.

Katalánské brambory

1000 g brambor
8-10 petrželových natí
1 větší cibule
2-3 stroužky česneku
0,5 dl oleje
šťáva z 1 citronu
sůl, pepř

Brambory uvaříme ve slané vodě, oloupáme a nakrájíme na plátky. Nadrobno nakrájenou zelenou petrželku, cibuli a česnek opečeme v železném kastrolu na oleji. Vložíme brambory, osolíme je, opepříme a přidáme citronovou šťávou. Zapékáme je v troubě, až se na nich vytvoří zlatohnědá kůrka. Podáváme je posypané strouhaným sýrem a smaženou cibulkou.

Katalánské kuře s krevetami

1 kuře asi 1500 g
sůl, pepř
2 polévkové lžíce olivového oleje (na opečení kuřete)
1 velká cibule
2 stroužky česneku
400 g rajčat z konzervy, bez nálevu, odkapaných
1 dl bílého vína
1 stonek rozmarýnu
1 bobkový list
8-12 středně velkých krevet
2 polévkové lžíce olivového oleje (na krevety)
špetka cayennského pepře
Picada:
25 g pražených mandlí
½ dl bílého vína
10 g másla
1 rozetřený stroužek česneku
1 plátek suchého bílého chleba, rozsekaný na drobné kousky
1 svazek petrželky

Kuře rozdělte na 4 kousky, osolte a opepřete je. V hrnci rozehřejte 2 polévkové lžíce oleje a na něm opečte kuře do hněda. Cibuli a česnek nakrájejte na kostičky, přidejte je do hrnce a restujte až změknou. Do hrnce přidejte rajčata, víno, rozmarýn a bobkový list a vařte při vysoké teplotě bez pokličky pár minut až se kyselina z vína odpaří a rajčata se trochu rozvaří. Zakryjte pokličkou, snižte teplotu na nízkou a nechte pobublávat cca 45 minut.
Všechny ingredience na picadu rozmixujte ručním mixerem. Picadu přidejte ke kuřeti v hrnci a vařte asi 5 minut až se omáčka zahustí. Odstraňte rozmarýn a bobkový list.
Vyloupejte krevety a zbavte je střívka. Na pánvi rozehřejte olej a na něm opékejte krevety po každé straně 2 minuty. Během opékání je poprašte cayennským pepřem a lehce osolte.
Kuře s omáčkou rozdělte na talíře, na kuře podělte krevety a podávejte s vařenou rýží.

Katalánský salát

1 balíček vřetének, mušlí nebo podobných těstovin
100 g cihly vcelku
6 rajčat
1/2 plechovky krájených žampionů
okurka salátovka
pažitka
2 papriky
100 g sunky
oregano
sůl, pepř
2 kysané smetany
majolka

Těstoviny uvaříme podle návodu. Cihlu nastrouháme naruho, rajčata nakrájíme na kousky, okurku na kostičky. Papriku a šunku nakrájíme na nudličky a vše smícháme se žampiony, nasekanou pažitkou. Přidáme oregano, sůl a pepř, promícháme se smetanou. Podle chuti přidáme majolku.

Katalánské hovězí

500 g hovězího masa
1 cibule
100 g kořenové zeleniny /petržel, mrkev, celer/
50 g anglické slaniny
bobkový list
sůl
pepř
kečup
2 lžíce hladké mouky
2 dl červeného vína
olej

Hovězí maso nakrájíme na kostky a opečeme na oleji. Přidáme nakrájenou cibuli a nakrájenou kořenovou zeleninu, slaninu, bobkový list a koření. Všechno promícháme, přidáme kečup a dusíme. 
Když je maso měkké, vyjmeme ho z pánve, šťávu zahustíme moukou, přidáme víno a omáčku nalijeme na hotové maso.

Katalánský krém

1 vanilkový lusk
500 ml mléka
1 skořicová kůra
2 vejce
4 žloutky
180 g cukru
Vanilkový lusk rozpůlíme a vydlabeme dřeň. Obojí krátce povaříme v mléce s kouskem skořicové kůry. Sejmeme z plotny.

V kovové míse ušleháme do pěny vejce, bílky a 80 g cukru. Do krému opatrně vmícháme vlažné mléko. 
Nádobu postavíme do vodní lázně a ručním šlehačem asi 15 min. šleháme do hustého, ale stále tekutého krému.
Krémem naplníme čtyři dezertní misky, necháme trochu zchladnout a na 30 min. dáme do chladničky.
Ze zbylého cukru a 125 ml vody uvaříme na mírném ohni karamelovou polevu, kterou nalijeme na vanilkový krém. Chladíme asi 30 min.

Katalánské mušle

mušle ve škeblích
1 cibule
2 stroužky česneku
2 lžíce oleje
4 lžíce vypeckovaných a pokrájených sterilovaných oliv
3 hrnky zeleninového vývaru
1 hrnek rýže
pepř, sůl

Mušle ve škeblích vložíme do vroucí osolené vody a vaříme, až se otevřou. Poté je scedíme, necháme okapat a maso vyjmeme ze škeblí. Jemně pokrájenou cibuli a česnek osmahneme na oleji. Vmícháme uvařené mušle, osolíme, opepříme a podlijeme hrnkem vývaru. Za občasného zamíchání dusíme 5 minut. Přidáme pokrájené olivy, vsypeme rýží, kterou jsme propláchli nejprve studenou a pak horkou vodou, přilijeme 2 hrnky vývaru a pod pokličkou dusíme 15 minut. Vložíme do vyhřáté trouby a 10 minut zapečeme.

Katalánská polévka

500 g vepřové svíčkové
500 g rajčat
500 g brambor
500 g mrkve
100 g česnekového salámu
2 cibule
2 stroužky česneku
800 ml bujonu
3 lžíce oleje
3 bobkové listy
sůl, bílý pepř

Omyté maso nakrájíme na stejně velké kostičky. Rajčata spaříme, oloupeme a dužinu nakrájíme na kostičky. Brambory a mrkev také nakrájíme na kostičky, cibuli na kousky a česnek prolisujeme. Na rozehřátém oleji osmažíme maso do zlatohněda. Přendáme do misky, osolíme, opepříme a pod pokličkou necháme chvíli uležet. Na stejném tuku osmahneme zeleninu, kterou zalijeme vařícím bujonem. Nakonec přidáme maso a bobkové listy. Vaříme asi 30 minut bez pokličky. Salám nakrájíme na kostičky a 5 minut před dovařením jej přidáme do polévky. Hotovou polévku dochutíme solí a pepřem.

Katalánská káva Cremat

300 ml brandy
150 ml bílého rumu
2 tyčinky skořice
1 citrón (kůra)
6 kostek cukru
600 ml silné kávy

Brandy, rum, skořici, citrónovou kůru a cukr dáme na malou pánev a pomalu zahříváme. Směs zapálíme a raději předtím trochu odstoupíme, protože horká směs prudce vzplane. Necháme ji hořet asi 10 minut, až se její objem zmenší asi tak o 1/3 a plameny se podstatně zmenší. Na pánev položíme poklici, aby plameny zhasly. Výslednou směs nalijeme do horké kávy, přecedíme, ještě uhasíme záclony a podáváme.

Koláč Dulcinea

Tento skvělý, křehký koláč je prastará katalánská specialita, původem sahající až do doby Aragonského království. Vyrábí se z běžně dostupných surovin velice prostým způsobem.

300 g polohr. mouky
150 g tuku
100 g moučkového cukru
5 granátových jablíček (Punica granatum)
1 vejce
1 kg jablek (Gloster nebo James Grieve)
Šťáva a kůra z jednoho citronu (Citrus limon)
50 g jader pistácií (Pistacia vera) nebo vlašských ořechů (Juglans regia)
Čajová lžička skořice ceylonské (Cinnamomum zeylanicum), nejlépe z kůry osmiletých keřů
20 g vanilkového cukru (Vanilla planifolia Andrews, madagaskarská bourbonová vanilka)
Na špičku nože mletého hřebíčku (Eugenia caryophyllata) nejlépe z Moluckých ostrovů
200 g datlové marmelády, náhradou lze použít i marmeládu meruňkovou
1-2 lžíce jamajského rumu (Captain Morgan Black Label), náhradou lze použít i Božkov
0,3 l kalvádosu (např. Falconnet Calvados Reserve AC)

Mouku prosijeme do misky, přidáme cukr, změklý tuk, vejce a vypracujeme těsto. Dáme na dvě hodiny do chladna odpočinout.

Jablka očistíme, oloupeme, nařežeme na osminky a pokapeme šťávou z citronu. 
Pistácie nebo ořechy nastrouháme nebo umeleme, přidáme skořici, dužinu z granátových jablek, vanilkový cukr, mletý hřebíček a nastrouhanou citronovou kůru.

Promícháme.

Těsto rozválíme na placku velikosti plechu a přeneseme ji na vymazaný plech. Placku hustě propícháme vidličkou. Rovnoměrně ji posypeme ořechovo-granátovou směsí a hustě poklademe osminkami jablek (z větších jablek děláme raději devítinky, aby nebyly plátky příliš tlusté). Nejlépe je řadit osminky (příp. devítinky) těsně za sebou do vyrovnaných řad na délku koláče.

Vložíme do trouby vyhřáté na 200 st. C a při střední teplotě pečeme 36 minut. Horký koláč pomažeme teplou datlovou (příp. meruňkovou) marmeládou, ochucenou rumem.

Porce koláče při podávání zásadně poléváme hořícím kalvádosem, na jehož kvalitě nešetříme. 
(Kalvádos, jak známo, je suché jablečné brandy, vyráběné původně na severu Francie v Normandii. Vyrábí se z jablek a rozhodující vliv na kvalitu kalvádosu má obsah tříslovin a kyselin v moštu. Vyrábí se výhradně ve francouzském regionu

Basse-Normandie a po destilaci musí podle zákona zrát nejméně 2 roky v dubových sudech). 
Pokud koláč podáváme dětem, vynecháme poslední proceduru (8). Ke koláči Dulcinea je velmi vhodná alžírská káva, je to ovšem jen doporučení pro gurmány, neboť jinak lze ke koláčí Dulcinea pít jakoukoli jinou oblíbenou kávu, čaj, limonádu nebo i papájový džus.

 

Recepty – italská kuchyně

Bruschetta s pečenými paprikami a mátou

300 g žluté papriky
300 g červené papriky
3 stroužky česneku
čerstvá máta
panenský olivový olej
3 šalotky
sůl
pepř
vinný ocet
bruschetta

Celé papriky opečeme na grilu nebo plynovém sporáku, dokud jejich slupka nezčerná. Takto připravené papriky vložíme do mikrotenového sáčku, aby se zapařily, necháme vychladnout a opečenou slupku odstraníme. Odstraníme i semínka a papriky nakrájíme na malé kousky. Přidáme najemno nakrájenou šalotku a česnek, olivový olej, nasekanou mátu, sůl, vinný ocet a promícháme. Bruschettu nakrájíme na plátky, ty opečeme a navršíme na ně směs z opečených paprik. Navrch můžeme strouhnout čerstvě mletý pepř.

Studená polévka z lehce opečených rajčat s mozzarelou di bufala

1000 g zralých rajčat (nejlépe San Marzano)
250 g rajčat z plechovky
100 ml panenského oleje
sůl
pepř
1 lžíce cukru
70 ml bílého vinného octa
150 g italského chleba Tramezzini
mozzarella

Chléb nasucho opečeme v troubě rozehřáté na 180 °C.  Stačí 2 minuty. Rajčata nakrájíme na plátky a opečeme na grilu nebo na pánvi dohněda. Necháme vychladit v chladničce. Vychlazená opečená rajčata dáme do mixéru, přidáme konzervovaná rajčata i se šťávou a pečlivě rozmixujeme. Přidáme vinný ocet, olivový olej, sůl, cukr, pepř a opečený chléb. Znovu vše pečlivě rozmixujeme a necháme vychladit. Studenou polévku nalijeme do talíře, doprostřed jako vložku přidáme nakrájenou mozzarellu a ozdobíme čerstvou bazalkou. Talíř s polévkou můžeme zakápnout olivovým olejem a dochutit lehkým strouhnutím čerstvě mletého pepře.

Risotto porcini

400 g rýže Arborio nebo Carnaroli
300 g hřibů
1 šalotka
700 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru
150 g másla
100 ml bílého vína
2 stroužky česneku
½ chilli papričky
olivový olej
velkolistá petržel
100 g strouhaného parmezánu
sůl
pepř

V kastrolu rozehřejme 1/3 másla a orestujeme houby společně s nasekaným česnekem, šalotkou a chilli papričkou. Pozor, šalotka nesmí zhnědnout! Přidáme rýži, orestujeme a přilijeme bílé víno, které necháme odvařit tak, že je v rendlíku opět jen tuk. Přilijeme vývar, asi půl centimetru nad rýži. Mícháme. Jakmile se vývar vyvaří, přiléváme další po částech tak dlouho, než je rýže hotová. Odstavíme z ohně a vmícháme strouhaný parmezán. Podle chuti osolíme a opepříme, přidáme zbylé máslo, nasekanou petržel a promícháme. Rizoto necháme před podáváním 2 minuty odstát. Italské risotto má mít krémovou konzistenci.

Grilovaný ananas s vanilkovu zmrzlinou

1 ananas střední velikosti
250 g cukru
1 banán
200 g másla
šťáva z 500 g čerstvě vymačkaných pomerančů nebo 350 ml kvalitního pomerančového džusu
1 celá skořice
1 vanilkový lusk
badyán
vanilková zmrzlina

Ananas okrájíme, nakrájíme na čtvrtky a odstraníme tvrdý vnitřek. Z cukru připravíme na pánvi karamel, do kterého přidáme máslo a pomerančový džus. Touto směsí zalijeme připravený ananas. Přidáme semínka a slupku vanilkového lusku, skořici a badyán. Povaříme. Takto připravený ananas dáme v zapékací misce zapéct do trouby předehřáté na 180 °C na 30 minut. Vyndáme ananas a koření (skořici, badyán, vanilku). Do vypečené šťávy přidáme jeden banán. Rozmixujeme. Na talíř servírujeme ananas, přelijeme připravenou omáčkou a podáváme s vanilkovou zmrzlinou. Talíř můžeme dozdobit vařeným vanilkovým luskem.

Šunka se žlutým melounem

žlutý meloun
šunka

Použijeme menší, vyzrálý a vonný meloun. Nakrájíme jej na plátky, vyjmeme semena, oloupeme a dámě vychladit do chladničky. Zchladlý jej podáváme s libovou šunkou, nakrájenou na plátky.

Zajíc dušený po italsku

1 zaječí zadek
2 lžíce oleje
100 g másla
1 cibule střední velikosti
2 stroužky česneku
50 g celeru
několik snítek rozmarýny
sůl
pepř
vonné koření
½ sklenky bílého vína nebo marsaly
hrstka sušených hub
150 g rajčatového protlaku
ořech másla do hotového pokrmu

 

Vykostěný zaječí zadek nakrájíme na tenké plátky. Na oleji, slanině a másle zpěníme drobně nasekanou cibuli, česnek, celer a rozmarýnu a na to vložíme osolené, okořeněné a opepřené plátky masa. Opečeme maso z obou stran, přilijeme bílé víno (nebo marsalu) a přidáme hrstku sušených hub, drobně nakrájených, v mléce namočených. Nakonec přilijeme zředěný rajčatový protlak a maso dusíme pod pokličkou do měkka. Podle potřeby těsně před podáním přidáme ještě kousek syrového másla.

Rizoto s houbami

200 g čerstvých hub (nebo 20 g předem namočených sušených)
400 g rýže
½ cibule střední velikosti
30 g petrželového kořene
30 g celeru (kořene)
30 g mrkve
4 lžíce oleje
50 g másla
6 až 7 rajčat nebo 200 g rajčatového protlaku
100 až 150 g strouhaného parmezánu (nebo ementálu nebo čedaru) na posypání
2 stroužkyčesneku
sůl
pepř

Na oleji smažíme směs posekané cibule, petržele, celeru a mrkve do růžova. Přidáme prolisovaná rajčata dušená na másle (nebo rajčatový protlak zředěný vodou), osolíme, opepříme. Přidáme celé stroužky česneku a vše povaříme na mírném ohni. Česnek pak vyjmeme, omáčku prolisujeme žíněným sítem a podusíme v ní drobně nasekané očištěné houby (nejlépe hříbky). Když změknou, vyjmeme je z omáčky. Rýži nejdříve osmažíme na másle a pak přiléváme po částech vařící vodu a dusíme. Do poloměkké rýže vmícháme houby a dodusíme. Před podáním polijeme rýži omáčkou a posypeme strouhaným sýrem.

 

Recepty – mezinárodní kuchyně

Ze slovenské kuchyně Vám doporučujeme:

Liptovský sýr

300 g brynzy
100 g másla
2 prolisované sardele (nebo pasta)
½ menší cibule
½ lžičky hořčice
1 lžička sladké papriky
1 lžička tlučeného kmínu
1 lžička sekaných kaparů (možno nahradit sekanou kyselou okurkou)

Do utřeného másla přidáme brynzu, koření a nakrájené přísady, dobře promícháme, a není-li pomazánka hladká, přidáme trochu mléka a dobře našleháme. Upravený sýr na míse zdobíme kyselou okurkou, paprikou, rajčetem apod. Podáváme k žitnému chlebu.

Halušky s brynzou

1 ¼ kg velkých brambor
350 g mouky
60 až 80 g slaniny (uzené)
¼ kg brynzy
sůl

Omyté a oloupané syrové brambory rozstrouháme, osolíme a smícháme s moukou. Na dřevěnou destičku s držadlem odebereme vždy kousek těsta, nožem oddělujeme malé kousky tvaru šištiček a házíme je přímo do velkého kastrolu s vřelou vodou. Uvařené halušky vybereme děrovanou naběračkou, promícháme s rozdrobenou brynzou a povrch polijeme vyškvařenou slaninou, nakrájenou na kostičky.

Ananas s jahodami a šlehanou smetanou

1 konzerva ananasu
šálek lesních a zahradních jahod
¼ až ½ smetany ke šlehání
1 lžička až 1 lžíce moučkového cukru

Ananas necháme okapat a složíme jej věncovitě na skleněnou mísu. Oslazenou šlehanou smetanu dáme po lžících do středu koleček a zapícháme do ní jahody. Porce ananasu zdobíme pusinkami ze zbylé šlehané smetany.

 

Ze španělské kuchyně Vám doporučujeme:

Hříbky na rožni

12 až 16 velkých hřibů
sůl
pepř
olej
česnek
petrželka
vinný ocet

Omyté kloboučky hříbků posolíme, opepříme, pokapeme olejem. Vložíme je do mísy a necháme několik hodin marinovat. Pak rozpálíme rošt a houby na něm opečeme. V malém kastrolku rozpálíme lžíci oleje, přidáme usekaný česnek a usekanou petrželku, hned odstavíme a přidáme lžíci vinného octa. Hříbky srovnáme na míse a pokapeme je octem s česnekem.

Králík smažený podle katalánského způsobu

zadní díl králíka a plecka
1/8 bílého vína
1/16 až 1/8 l vinného octa
2 stroužky česneku
½ malé cibule
vonné bylinky
sůl
pepř
2 vejce
hladká mouka
strouhanka
olej na smažení

Porce králíka pokud možno vykostíme, osolíme, opepříme složíme do mísy. Smícháme ocet, víno, usekané vonné bylinky,. usekaný česnek a cibuli, porce králíka v této směsi omočíme a necháme nejméně 6 hodin uležet. Protože nejsou porce v marinádě zcela potopeny, musíme je několikrát obracet. Pak je osušíme, obalíme v mouce, rozšlehaných vejcích, strouhance a zvolna je ve vyšší vrstvě oleje smažíme. Podáváme s některou pikantní omáčkou.

Španělská rýže

300 g rýže
1 ½ lžíce másla
1 velká cibule
1 menší celý česnek
200 g vařeného uzeného masa
1 ½ šálku hrášku
2 větší rajčata
50 až 100 g strouhaného sýra
muškátový oříšek
sůl
tymián
petrželka

Vypranou rýži uvaříme v osolené vodě 12 minut, propláchneme studenou vodou a dáme okapat. Tymián povaříme ve 2 lžících vody. Na másle zpěníme drobně pokrájenou cibuli, jakmile začíná zlátnout, přidáme usekaný česnek, nadrobno pokrájené uzené maso a osmahneme je. Oloupaná rajčata nakrájíme a přidáme je s procezeným odvarem tymiánu k ostatnímu. Uvařenou rýži s touto směsí promícháme, přidáme strouhaný sýr, muškátový oříšek a petrželku. Necháme v troubě dojít.


Z německé kuchyně Vám doporučujeme:

Bavorská polévka

300 g prorostlého vepřového masa
1 lžíce sádla
1 menší cibule
150 g hrachu
150 g krup nebo krupek
sůl
paprika
1 česnek
špetka majoránky
petrželka

Omytý namočený hrách a namočené vyprané kroupy vaříme každé zvlášť téměř do měkka. Asi po 1 ½ hodině varu oboje smícháme, přidáme drobně pokrájené maso, rychle opečené na zpěněné cibuli, papriku a ostatní koření a společně dovaříme. Nakonec přidáme zpěněnou petrželku.

Smažená kuřata podle jihoněmeckého způsobu

2 mladá kuřata
sůl
hladká mouka
2 až 3 vejce
100 g parmezánu
strouhanka
olej na smažení
Na omáčku:
2 lžíce másla
1 ½ lžíce hladké mouky
šálek mléka
100 g žampiónů
1/10 l bílého vína
2 žloutky

Kuřata rozčtvrtíme, osolíme, obalíme v mouce, vejcích a strouhance, smíchané se stejným dílem strouhaného sýra. Smažíme na oleji.
Příprava omáčky: Z másla a mouky uděláme světlou jíšku, zalijeme mlékem, přidáme na másle podušené žampióny a povaříme 15 minut. Po odstavení z ohně přidáme 1 žloutek rozmíchaný ve víně. Podáváme ke kuřatům.

Brambory ve smetaně

1 kg brambor
sůl
2 až 3 šálky mléka
1 lžíce čerstvého másla
šálek dobré smetany

Brambory omyjeme a vaříme ve slupce ne zcela do měkka. Scedíme a necháme trochu vychladnout. Do kastrolu dáme mléko a vyvaříme je na polovinu množství. Brambory oloupeme, pokrájíme na tenké plátky a přidáme do vařícího mléka s čerstvým máslem a přisolíme vaříme ještě asi ¼ hodiny (mléko se musí vařit). Přilijeme smetanu a kastrolem třepeme (nemícháme), aby se dobře smíchala s brambory. 5 až 6 minut necháme ještě prohřát a horké podáváme.

Císařský trhanec

4 vejce
¼ l čerstvé smetany
¼ kg hladké mouky
sůl
1 až 2 lžíce cukru
hrst rozinek
máslo na pečení

V polovině smetany rozkvedláme žloutky, přidáme mouky a dobře promícháme. Toto hustší těsto postupně ředíme zbylou smetanou, osolíme, podle obliby osladíme. Přidáme omyté, osušené rozinky a osladíme. Přidáme tuhý sníh z bílků. Na rozpálené pánvi pečeme silnější omelety po obou stranách a hotové roztrháme. Uchováme v míse nahřáté nad parou, než dopečeme další. Sypeme vanilkovým cukrem a podáváme s ovocným salátem nebo s ovocným sirupem.


Z polské kuchyně Vám doporučujeme:

Polská studená okurková polévka

400 g telecího masa s kostí
½ svazku polévkové zeleniny
200 g vařené červené řepy
1 ¼ l vody
200 g kysaných okurek
¼ l okurkového láku
plná lžíce hladké mouky
¼ l smetany
2 vejce vařená na tvrdo
1 lžíce kopru a sekané pažitky

Telecí kosti opláchneme, zalijeme studenou vodou a vaříme. Později přidáme maso a sůl, očištěnou zeleninu a vše uvaříme do měkka. Vývar procedíme, přidáme oloupanou, rozstrouhanou řepu, zahustíme kašičkou z mouky a chladného vývaru a povaříme. Smícháme se smetanou a kysanými okurkami pokrájenými na kostky. Vložíme vařené telecí maso pokrájené na kostky a vejce pokrájíme na čtvrtky nebo kolečka. Přidáme kopr a sekanou pažitku a přichutíme okurkovým lákem, popřípadě též cukrem. Polévku podáváme chlazenou.

Varšavské zrazy

4 plátky hovězí kýty (po 150 g)
2 lžíce tuku
50 g cibule
lžička másla
hladká mouka podle potřeby
3 lžíce strouhanky
pepř
sůl

Maso opláchneme, odblaníme a tence naklepeme. Cibuli drobně posekáme, smícháme se strouhankou, opepříme a osolíme. Plátky namažeme připravenou směsí, zavineme je do závitků, na povrchu osolíme, sepneme špejlemi a obalíme v mouce. V rendlíku na tuku je prudce opečeme ze všech stran, podlijeme vodou a přikryté dusíme na slabém ohni do měkka. Ke konci dušení zahustíme šťávu lžičkou másla smíchanou se lžičkou mouky a povaříme. Špejle vyjmeme. Podáváme s kaší z krup, krupek nebo pohanky. Můžeme podávat též s brambory a zeleninovými saláty.

Smažené tvarohové racušky

400 g tvarohu
4 vejce
20 g másla
hladká mouka na posypání
20 g bramborové moučky
sůl
50 až 60 g tuku na smažení

Čerstvý tvaroh dobře vymačkáme a protlačíme sítem nebo umeleme na strojku na maso. Smícháme ho s máslem utřeným se žloutky, osolíme a zlehka vmícháme ušlehaný sníh a bramborovou mouku. Na vále posypaném moukou tvoříme menší, jako malík silné placičky a smažíme je po obou stranách do zlatova. Klademe je na mísu na papírové ubrousky na stojato, aby nezvlhly. Podáváme se smetanou.


Navštívené produkty
Doporučujeme
Odsavač par CATA TF 7600 Nerez výsuvný
Odsavač par CATA TF 7600 Nerez výsuvný
14 190.00 Kč
11 727.27 Kč bez DPH
CATA e100 GTH sklo hygro časovač bílý
CATA e100 GTH sklo hygro časovač bílý
3 599.00 Kč
2 974.38 Kč bez DPH
CATA UC 10 TIMER
CATA UC 10 TIMER
1 299.00 Kč
1 073.55 Kč bez DPH

Poslední aktualizace skladu:
22.10.2024 11:00:04

Kontaktujte nás

Technická podpora:
+420 491 523 763
(Po – Pá, 8.00 h – 16.30 h)

Mám dotaz:
dotaz@cekoimport.cz

Přihlášení / odhlášení k novinkám

Odesláním formuláře souhlasíte
se zpracováním osobních údajů.

Dopravci


Dopravci


Nad 4.000,- Kč bez DPH 
(4.800,- Kč s DPH) DOPRAVA ZDARMA

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás i na MALL.CZ