Časté otázky - digestoře

Jak správně zvolit výkon digestoře?

Při stanovení vhodného výkonu digestoře bereme v úvahu velikost místnosti a podle toho zvolíme dostatečně výkonný odsavač. Výkon digestoře vypočítáme jednoduše tímto příkladem.

Objem místnosti: 3 (šířka) × 3 (délka) × 2,7 (výška stropu) = 24,3 m³
Optimální počet výměn za 1 h = 7 až 10
Potřebný minimální výkon výkon digestoře: 24,3 × 7 = 170 m³/h

Pokud je kuchyňská část propojena s obývacím prostorem, je potřeba započítat celou plochu a podle ní vybírat výkon motoru digestoře.

 

Jaký druh odtahu zvolit?

DOPORUČUJEME – Vnější odtah:

Vývod do venkovního prostředí odtahovým potrubím, ventilační šachtou, komínem (ve kterém se netopí) či světlíkem.. Odtahové potrubí by mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Potrubí by mělo být z materiálu, který je uvnitř hladký. Sklon potrubí se doporučuje 2º směrem dolů. Pro zachování optimálního výkonu a malé hlučnosti je třeba, aby byl průměr odtahu minimálně stejný jako průměr vývodu digestoře. Odtahové digestoře nemusejí mít žádný recirkulační filtr. V tomto režimu je práce digestoře přirozená. Nedoporučujeme použití flexo potrubí (spirálové potrubí), jelikož dochází ke snížení výkonu a zvýšení hluku odsavače.

Vnitřní odtah (recirkulace):

Jestliže opravdu není možné využít pro odsavač vnější odtah, je možné jej používat v recirkulačním režimu. Je třeba vzít na vědomí tyto informace. Uhlíkový filtr lze nainstalovat do všech námi nabízených digestoří. Pracuje na principu recirkulace. Jinými slovy – přes aktivní uhlíkový filtr se recirkulací vrací do místnosti čistý vzduch. Pára ovšem zůstává v místnosti a je tedy třeba brát recirkulační režim jako nezbytnou variantu tam, kde nelze použít odtah ven. Filtry je potřeba měnit. Četnost výměny závisí na četnosti vaření. Při běžném provozu v kuchyni postačí výměna jednou za půl roku nebo po 120 hodinách. Uhlíkové řešení použijte pouze tam, kde nelze zřídit odtah pro klasický odtahový odsavač par.

Pokud je to možné, vždy zvolte vnější odtah. A to z těchto důvodů:

 • Větší výkon – u recirkulačního odtahu snižuje výkon uhlíkový filtr až o 20 %
 • Tišší provoz – recirkulační odtah je hlučnější.
 • Finanční stránka – není potřeba měnit uhlíkové filtry.

 

Jaký průměr odtahu zvolit?

Nechte digestoř volně dýchat. I sebekratší úsek potrubí zúžený na menší, než doporučený průměr zvyšuje odpor odtahu a zatížení motoru, což má za následek snížení výkonu, zvýšení hlučnosti a může vést ke zkrácení životnosti motoru. Nezbytnou podmínkou je však odtahové potrubí o doporučeném průměru (minimálně 120 mm, optimálně 150 mm). Pokud je odtah delší než 1,5 m, nebo je ukončen venkovní mřížkou (která také zužuje průměr odtahu), doporučujeme použít potrubí o větším průměru než doporučeném. Je třeba brát v úvahu, že každé koleno 90 odpovídá zhruba délce 75 cm rovného potrubí.

 

Jak správně umístit digestoř?

Předně důležitá je vzdálenost digestoře od pracovní desky. U plynové desky se doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklem je možné tuto výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou min. 45 cm a u plynové min. 60 cm. Varná plocha by měla být užší než digestoř. Pět minut před tím, než začnete vařit, odsavač zapněte – v kuchyni vznikne žádoucí podtlak, který urychlí tah. Zavřete okna i dveře v blízkosti digestoře a během odsávání nevětrejte.

 

Jaké příslušenství je potřeba dokoupit k digestoři?

Digestoře jsou dodávané plně funkční a připravené pro připojení k odtahu. Je třeba zvážit nákup některého z následujících příslušenství jednotlivě, podle potřeb každého zákazníka.
Zpětná klapka - pouze v případě odtahu přímo přes zeď ven, zamezuje zpětnému průchodu studeného vzduchu digestoří do místnosti (platí pouze pro digestoře CATA, u všech modelů EMPIRE je zpětná klapka součástí vybavení digestoře).
Venkovní mřížka - ukončení vývodu na fasádě domu.
Uhlíkové filtry - pouze v případě, že digestoř nelze připojit k vývodu z místnosti a musí se použít recirkulace vzduchu v místnosti.


Jakým způsobem udržovat nerezový povrch digestoře?

Nerezový povrch je velmi náročný na údržbu. Měli bychom vždy používat prostředky, které doporučuje výrobce, usnadníme si tím práci. Řada výrobků, které jsou na trhu uváděny jako čistící prostředky na nerez, je určena na údržbu dřezů, vodovodních baterií nebo jiných nerezových povrchů, které je možno po užití prostředku opláchnout vodou.
Nerezový povrch digestoře je upraven speciálním způsobem, takzvaným kartáčováním. Prostředky tohoto typu takovýto povrch nevyleštíte a bez oplachu vodou mohou agresívní složky v něm obsažené způsobit neodstranitelné skvrny. Důrazně varujeme před použitím agresivních čistících prostředků obsahujících chlór, které napadají i ušlechtilé oceli včetně nerezu. CATA,EMPIRE doporučuje k odstranění mastnot a vyčištění digestoře čističe na lihové bázi: Wema, Digič. K leštění doporučujeme přípravek WÜRTH spray nebo DIGEN.

 

Jaké povrchové úpravy digestoří nabízíte?

 • Kvalitní barevné nátěrové hmoty: černá,bílá,šedá
 • Přírodní materiály: měď, nerez, dřevo
 • Speciální povrchová úprava: DurAlum (bezotiskový nerez povrch)
 • Moderní kombinace: nerez/sklo (čiré, černé, bílé - mléčné)
  černá/sklo
  bílá/sklo
  bílá/dřevo

 

Jaké jsou možnosti volby směru odtahu?

 • Komínové digestoře mají odtah nahoru (vyúsťuje do dekorativního komínu)
 • Podskříňkové digestoře mají odtah nahoru a dozadu a oba jsou v ose digestoře (volba se provádí instalací příruby dodávané s digestoří na požadovaný otvor a zavíčkováním nepoužitého odtahového otvoru víčkem, které je rovněž součástí dodávky)
 • Vestavné a výsuvné digestoře mají odtah nahoru, který je umístěn v ose digestoře
 • CATA TF-5060 jako jediná výsuvná digestoř na českém trhu umožňuje volbu mezi horním a zadním odtahem, oba jsou v ose digestoře (volba se provádí opět nasazením přiložené příruby a zaslepením druhého otvoru přiloženým víčkem)

 

Jaké provedení dřeva je použito na digestořích?

Dřevo je v provedení světlý buk - dřevěné díly jsou přírodní, nemořené, opatřené tenkovrstvým lakem.

 

Co znamená EMPIRE?

EMPIRE je privátní značkou společnosti ČEKO IMPORT a.s.. Z komponentů vyrobených výhradně v Evropě pro Vás sestavujeme a necháváme vyrábět digestoře s bezkonkurenčním poměrem užitná hodnota / cena.

 

Nebojte se a ptejte se! Je lepší se zeptat, než nevědět.

Kontaktujte nás

Technická podpora:
+420 491 523 763
(Po – Pá, 8.00 h – 16.30 h)

Mám dotaz:
dotaz@cekoimport.cz

Přihlášení / odhlášení k novinkám

Odesláním formuláře souhlasíte
se zpracováním osobních údajů.

Dopravci


Dopravci


Nad 4.000,- Kč bez DPH 
(4.800,- Kč s DPH) DOPRAVA ZDARMA

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás i na MALL.CZ