Informace o Španělsku

Španělsko – Zvyky

73% obyvatelstva jsou Španělé, 18% Katalánci a 2,5% Baskové. Většina obyvatel je římsko-katolického vyznání (83%). Úředním jazykem je španělština, dále kastilština, katalánština, galicijština a baskičtina. V turistických oblastech se domluvíte hlavně anglicky.

Pokud ve Španělsku hledáte jakékoliv informace, naleznete je v turistických kancelářích (oficinas de turismo) sídlících ve všech větších městech a turistických centrech. Dovolenou si Španělé vybírají hlavně v srpnu, proto v tomto měsíci hodně podniků nefunguje a silnice mohou být na začátku a konci měsíce přeplněné.

Stejně jako u nás je většina památek v pondělí zavřená, takže i s tím musíte při plánování dovolené počítat.

Tamější čas je stejný jako u nás, a to včetně zavedení letního času. Ovšem španělský denní režim je zcela odlišný. Dny tu začínají o dost pomaleji než v Česku. Obchody se otevírají až okolo 10hod. Hlavní jídlo dne probíhá mezi 14 a 16hod. V té době jsou obchody zavřené, to je čas na siestu. Otevírají se okolo 17hod a zavírá v 21hod. V tu dobu pomaličku začíná noční program a také doba večeře. Spát se chodí opravdu pozdě a v létě to platí i pro děti.

Další typickou španělskou záležitostí je zdravení. Španělé zdraví. Zdraví i neznámé lidi, s kterými jedou ve výtahu. Při setkání a seznamování si podávají ruce. Jsou přátelští a rádi si povídají.

Spropitné je z části započítáno v dani z přidané hodnoty (IVA). Ovšem občané pracující ve službách ho předpokládají. Nejčastěji se dává číšníkovi, taxikáři nebo pokojské.

Španělsko – Měna a ceny

Měna

Do roku 2002 se ve Španělsku platilo pesetami, od 28. února toho roku jsou stažené z oběhu a platnou měnou je euro (€). Protože ve španělských směnárnách na české koruny nenatrefíte, je vhodné si s sebou vzít eura nebo platební kartu. Pokud si s sebou povezete více než 6000€, měli byste je nahlásit u celní kontroly. Banky jsou otevřeny od 8.30 do 14hod, od pondělí do pátku (popř. soboty), v období hlavní sezóny i déle. Po celém Španělsku jsou dostupné bankomaty a také směnárny (cambio), u nichž bývá kurz měny méně příznivý než v bance.

Ceny ve Španělsku

Španělsko je jednou z nejlevnějších zemí západní Evropy, takže ceny jsou příznivé. Většina potravin stojí stejně jako u nás. Počítat se ale musí s vyššími cenami ve všech známějších turistických centrech. Vyšší ceny než ve vnitrozemí jsou také u moře, a to celoročně.

Služby jsou obecně o něco dražší než v Česku. Ceny v restauracích jsou pro nás stále přijatelné, ale velice se liší od typu podniku. Nejlevnější hlavní jídlo (menú del día) v průměrné restauraci o třech chodech vás vyjde okolo 7 až 10€, večeře v restauraci střední cenové kategorie na 20€. V přepychových restauracích, které podávají ty nejvybranější rybí speciality, vás taková večeře bude stát 50€.

Ceny potravin

Chléb stojí okolo 0,7€, mléko 0,65€ za litr, minerální voda 0,3€ za 1l, máslo 1€, sýr 2,5€. Láhev stolního vína se pohybuje mezi 1 - 2€, láhev kvalitnějšího vína od 3€. Pivo stojí okolo 1€, za pivo lepší značky zaplatíte někde i 3€. Zelenina stojí v průměru 1€ za kg. Známka na pohled do zemí EU stojí 0,57€. Pohonné hmoty se v současnosti pohybují 1 až 1,5€ za litr. Na ostrovech jsou ceny pohonných hmot o něco nižší.

Španělsko – Svátky

Slavení národních svátků je ten nejlepší způsob, jak nakouknout do běžného španělského života a poznat jeho zvyky a tradice. Španělsko má své fiesty. Jsou to svátky spojené s jarmarkem, procesím, zábavou, karnevalem a vínem. Fiesty neprobíhají všechny zároveň, ale v každé části země v jinou dobu. Říká se, že není den, kdyby se někde na území Španělska fiesta neslavila. Tyto slavnosti trvají od jednoho dnu až po dva týdny, obvykle jsou zasvěceny někomu svatému, nějakému patronu. Součástí oslav bývají i býčí zápasy, často se bojuje s menšími býky, takovým bojům se říká novilladas. Únor je měsícem karnevalů. Ty nejlepší můžete shlédnout na Santa Cruz de Tenerife nebo Cádizu. V březnu se na celém území slaví Svatý týden (Semana Santa), který je spojený s procesím v každém větším městě.

Hlavní svátky (fiesty)

Duben je měsícem apríl Fair, tedy veletrhu spojeného s tancem a býčími zápasy v Seville

V květnu je v tamtéž mezinárodní Flamengo festival. Fiestu de San Isidro v Madridu doprovází býčí zápasy, které jsou vrcholem sezóny.

V červnu se v Granadě, Toledu i na Kanárských ostrovech slaví Slavnosti božího těla.

Červenec a srpen jsou měsíce, kdy jsou slavnosti a fiesty, kam se jen podíváte. Známý je karneval v Pamploně, Mezinárodní festival hudby a tance v Granadě, kytarový festival v Seville a další. V srpnu se koná Mezinárodní pohár Jeho Veličenstva krále, Palma de Mallorca, což jsou závody plachetnic, kterých se účastní král Juan Carlos I. 15.8 se po celé zemi slaví Nanebevzetí Panny Marie.

Na podzim, kdy se uklidní nejrušnější sezóna, se oslavuje sklizeň. Na prvním místě je víno. V Jerez de la Frontera probíhá vinobraní první týden v září. V posledních dvou týdnech se filmaři sjíždí na Filmový festival v San Sebastiánu. Další krásnou tradiční akcí je Iberflora ve Valencii, což je přehlídka květin.

Státní svátky jsou podobné těm našim. Ve velkém se slaví Velikonoce i Vánoce. Dále je to 1. května Svátek práce, 6. prosince Den ústavy a 12. října Národní svátek.

Španělsko – Zábava

Noční život

Co ve Španělsku podniknout? Španělsko je temperamentní zemí, jejíž obyvatelé se umí bavit. Veškerý program probíhá v pozdních nočních hodinách. Po večeři, která je nejdříve ve 21hodin, se jde do baru nebo do nějakého klubu. Na diskotéku se chodí až po půlnoci. Místo ní si můžete jít zatančit třeba flamengo. Národní španělský tanec plný vášně a energie, který je krásnou barevnou podívanou. Flamengo kabarety najdete ve všech rekreačních střediscích. Španělé si užívají noční život, ale ráno si rádi přispí. Ibiza a Barcelona jsou vyhlášené svým bujarým nočním životem, který nikdy nekončí. Španělé mají své známé motto maňana, které znamená, že co můžeš, odlož na zítřek. Ovšem v poslední době je tento výraz už spíše mýtem.

Opera, divadla a kina

Pokud se ocitnete v některém větším městem, kulturním zážitkem může být návštěva opery. Tu Španělé velice uctívají. Největší opery jsou v Madridu, Barceloně a Seville. Po divadle můžete navštívit kino a zhlédnout některý z filmů slavných španělských režisérů Pedra Almodóvara nebo Bigase Luny. Většina zahraničních filmů je dabovaná, některé filmy jsou v původním znění s titulky.

Sport – fotbal a býčí zápasy

Další láskou Španělů je fotbal, ve většině barů nechybí televize právě z důvodu sledování zápasů. Fotbal je národním sportem i součástí kultury.

Od osmdesátých let 20. století se vrací obliba pozorování býčích zápasů, kdy se muž postaví proti býkovi, který byl vypěstován pro arénu. I když ne každý Španěl má tento zvyk v lásce, bývají arény často zaplněné k prasknutí. Jejich příznivci (aficionados) považují arénu za místo tradiční španělské kultury, kde je plno španělské hlučnosti, temperamentu a barvitosti.

Fiestas

Dalším populárními svátky jsou známé fiestas. Jsou to svátky spojené s jarmarkem na tržnici, ohňostrojem, hudbou a karnevalem. Ten je opravdovým kulturním zážitkem pro dospělé i děti, které se zúčastňují všech akcí od festivalů až po býčí zápasy. Fiestas probíhají na různých místech Španělska v různou dobu. Proto doporučujeme zjistit si místo konání nějaké fiesty v době vašeho pobytu ve Španělsku.

Barcelona

Děti bude určitě lákat zoologická zahrada v Barceloně, které je považována za nejhezčí zoopark v Evropě. Celá Barcelona je městem s nenapodobitelnou architekturou A. Gaudího a nesčetnými památkami jako je chrám Sagrada Familia. Pokud jste milovníci umění, neměli byste opomenout návštěvu muzea s obrazy El Greka, Valázqueze nebo Goyi.

Zábava u moře

U moře si můžete vybrat z pestré škály sportů: potápění, windsurfingu, projížďka na člunu, golf, turistika, tenis. Některé hotely pro své klienty připravují program jako jsou různé večírky, soutěže, ukázky folklóru, aqua aerobic a další.

Španělsko – Kuchyně

Španělé jsou gurmáni a na jídlo kladou velký důraz. Porce jsou velké a jídlo chutné a často těžké. Kuchyně je barvitá, i když je jednodušší, než se na první pohled zdá. Nemůžeme mluvit o jednotné kuchyni, ale dělíme ji na kuchyni katalánskou, baskickou nebo např. andaluskou.

Základem všeho je maso a nejrozšířenější přísadou je olivový olej a česnek. Známé jsou Tapas. Jsou to malé chuťovky, kterých existuje nespočetné množství. V přímořských oblastech se všude podávají ryby a jiné mořské plody. Tradiční jsou kromě plodů moře rostbífy, humři, rýžové mísy a další.

Španělé rádi vaří kotlíky, kdy vše přijde do jednoho hrnce. Restaurace si vybírejte podle udělených vidliček od jedné do pěti, s tím, že označení pěti vidliček mají ty nejlepší restaurace.

K dobrému jídlu patří také dobré pití. Tím se ve Španělsku míní víno. Španělská vína jsou proslavená po celém světě, nejznámější je sherry, které pili už piráti. Pochutnat si ovšem můžete i na některém z kvalitních katalánských bílých vín.

Kontaktujte nás

Technická podpora:
+420 491 523 763
(Po – Pá, 8.00 h – 16.30 h)

Mám dotaz:
dotaz@cekoimport.cz

Přihlášení / odhlášení k novinkám

Odesláním formuláře souhlasíte
se zpracováním osobních údajů.

Dopravci


Dopravci


Nad 4.000,- Kč bez DPH 
(4.800,- Kč s DPH) DOPRAVA ZDARMA

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás i na MALL.CZ