Digestoře s bezkartáčovými motory (25.6.2020)
Se zavedením energetického štítkování digestoří hledají výrobci digestoří taková řešení, která by přinášela maximální sací výkony digestoří při co nejmenší spotřebě elektrické energie. Jednou z cest je využití stejnosměrných motorů (DC motor) – jejich výhodou je schopnost pracovat v širokém rozsahu otáček, bezproblémový rozběh i při nízkých otáčkách a hlavně velký výkon při nižší spotřebě. Nevýhodou běžných stejnosměrných motorů je existence uhlíkových kartáčů, kterými se přivádí elektrická energie do rotoru motoru. Ty tak do hry vnášejí tření a tím i ztráty výkonu a zahřívání a hlavně se uhlíkové kartáče třením opotřebovávají, zmenšují se a podle konstrukce je čas od času potřeba vyměnit buď uhlíkové kartáče nebo celý motor.
Technologicky vyspělé firmy však tyto všechny nevýhody eliminovaly vývojem bezkartáčových motorů (BLDC motory). Ty místo uhlíkových kartáčů používají speciální elektronickou řídící jednotku, která v motoru vytváří točivé pole bezkontaktním přepínáním jednotlivých sekcí motoru a která mnohdy bývá integrovaná přímo do těla motoru, takže motor na první pohled může vypadat, jako běžné motory. Díky řídící elektronické jednotce však dosahují vysokých sacích výkonů, spolehlivě se rozebíhají i v nízkých otáčkách, jsou výrazně tišší a hlavně energeticky úspornější, než standardní motory, takže digestoře s těmito motory dosahují běžně energetické třídy A+. Díky tomu, že neobsahují uhlíkové kartáče, které se opotřebovávají, mají bezkartáčové motory delší životnost a díky tomu se prodlužuje i životnost celé digestoře.
Jsme hrdi na to, že firma CATA patří k těm vyspělým firmám, které zvládly vývoj a výrobu bezkartáčového motoru (pod označením BTDCA) a že Vám můžeme takové digestoře nabídnout: